Wycofać szkło z systemu kaucyjnego

Organizacje handlu i branży produkcji i recyklingu opakowań szklanych o zaapelowały wyłączenie butelek szklanych z systemu kaucyjnego, który ma być wprowadzany w Polsce. W apelu zwracają uwagę, że już obecnie duża część szkła jest poddawana recyklingowi a unijna dyrektywa z której wynika wprowadzenie systemu kaucyjnego nie mówi nic na temat opakowań szklanych i skierowana jest na ograniczenie zaśmiecania środowiska plastikiem.
A także, a może przede wszystkim, na problem o którym pisałem w mojej analizie projektu systemu kaucyjnego komplikację całego systemu i utrudnienie dla sklepów (i ich pracowników) obsługi systemu kaucyjnego.
W liście czytamy: “składowanie butelek szklanych wymaga wygospodarowania i odpowiedniego zabezpieczenia dużej części powierzchni sklepu, co w przypadku wielu sklepów małopowierzchniowych:
a. będzie powodowało utrudnienia w działalności handlowej (ze względu na zajęcie dużej części powierzchni przez składowane szkło, którą ze względów bezpieczeństwa należałoby wyłączyć z normalnego ruchu placówki, co nie będzie możliwe w przypadku sklepów posiadających niewielką powierzchnię zaplecza, nawet jeśli powierzchnia handlowa tych sklepów przekracza 100m2);
b. może zagrażać bezpieczeństwu personelu oraz klientów (ze względu na zwiększone ryzyko stłuczenia opakowań jednorazowych w porównaniu do butelek zwrotnych). Proces odbioru butelki szklanej od klienta, przeniesienia go w miejsce bezpiecznego składowania w obrębie sklepu oraz samego składowania w dużej objętości na stosunkowo niewielkiej powierzchni stwarza zagrożenie, a także zakłóca przebieg procesu handlowego”
Najprościej-butelki plastikowe wrzucamy jak w Niemczech do automatu, zapakowane w worki, pracownicy mogą przerzucać na samochody. Nie ma zagrożenia ostrymi kawałkami stłuczonych butelek jak w wypadku szkła, które jest też o wile cięższe i trudniejsze do składowania.
Pod apelem podpisały się min. Związek Pracodawców Polskie Szkło, Polska Izba Handlu oraz Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, łącznie 17 organizacji branżowych. List został skierowany do premiera Mateusza Morawieckiego oraz Ministrów: Anny Moskwy – z resortu Klimatu i Środowiska oraz Waldemara Budy – z resortu Rozwoju i Technologii.

 

 

Kategoria:

Share