Wohin mit dem kaputten Toster czyli co zrobić ze starym tosterem

Wohin mit dem kaputten Toster czyli co zrobić ze starym tosterem. Ten problem, przynajmniej teoretycznie zniknął w Niemczech na początku lipca
Od 1 lipca sklepy o powierzchni powyżej 800 metrów zobowiązane są w Niemczech do odbioru małych elektrośmieci
takich jak tostery, czajniki, telefony czy miksery i inne, o boku wielkości do 25 cm, niezależnie od tego gdzie sprzęt był kupiony i czy klient kupuje nowy. Obowiązek i koszty recyklingu będą ponosić sklepy. W przypadku dużego sprzętu np. telewizorów, komputerów czy pralek sklep ma obowiązek odbioru tylko przy zakupie nowego urządzenia tego samego typu. W praktyce będzie to dotyczyć dyskontów i supermarketów takich sieci spożywczych jak REWE, Aldi, Lidl, Famila czy Edeka i drogeryjnych- Rossman i DM.
Przepis nie podoba się, rzecz jasna, sieciom handlowym ale został też skrytykowany przez Die Deutsche Umwelthilfe, największą niemiecką organizację ekologiczną.
Stowarzyszenie przebadało 13 sieci supermarketów i dyskontów, m.in. Rewe, Lidla, Kaufland. Według stowarzyszenia żadna z sieci nie była przygotowana na rozpoczęcie zbiórki elektroodpadów.. Większość koncepcji opracowanych przez sieci zostało uznane przez DUH za nieprzyjazne dle klientów.
Federalna Dyrektor Zarządzająca DUH Barbara Metz ujęła to w ten sposób: „Supermarkety, dyskonty i drogerie w dużych ilościach wprowadzają do obrotu urządzenia elektryczne i nadszedł czas, aby również one wzięły odpowiedzialność za ich utylizację. Szokujące jest jednak to, że wiele firm wciąż nie jest w stanie wymyślić przyjaznych konsumentom koncepcji pomimo długiego okresu przygotowań, trwającego ponad rok”.
Większość sieci zapowiada możliwość zwrotu starych urządzeń przy kasach a Antje Gerstein, dyrektor zarządzająca Niemieckiego Stowarzyszenia Handlu Detalicznego (HDE), w czerwcu zapowiadała, że wszystko jest gotowe na wprowadzenie nowej usługi. DUH temu nie dowierza i zapowiada testy tajemniczego klienta dla sprawdzenia jak wygląda odbiór elektroszrotu w praktyce.
Obecnie w Niemczech jest utylizowanych mniej niż 45% elektrośmieci i mniej niż 1%(!) jest przetwarzanych do ponownego użycia, podczas gdy do ponownego użycia nadaje się około 15%.

Share