Salsa krajanka pomidorowa

Mówienie o kuchni meksykańskiej jest pewnym nadużyciem. Nie tylko dlatego, że to co dla nas jest nieomalże jej synonimem czyli burrito, to raczej Kalifornia i tex-mex niż Meksyk ale też dlatego, że to tak jakby twierdzić, ze istnieje jedna kuchnia Europejska od Uralu Poprzez Polskę, Bałkany, Skandynawię po Anglię, Francję i Hiszpanię. A nawet bardziej-bo w Meksyku połączyły sie wpływy europejskie, przede wszystkim Hiszpańskie z kuchenną tradycją rdzennych mieszkańców Meksyku. Do tego trzeba dodać wpływy różnych grup imigrantów z różnych krajów Europy i większe chyba nawet niż w Europie zróżnicowanie geograficzne i klimatyczne, które w oczywisty sposób wpływa na uprawiane rośliny i serwowane jedzenie.
Dobrym przykładem są tu salsy, czyli cała rodzina różnego rodzaju sosów, dipów dodatków, robionych z typowo meksykańskich składników takich jak pomidory, chili, czerwona cebula, kolendra czy miechunka (zwana “zielonym pomidorem”). meksykańskie składniki i hiszpańska nazwa. Po hiszpańsku salsa to po prostu sos.
Jest dla mnie zagadką dlaczego popularny taniec nazywa się “sos”
Kilka takich sals meksykańskich chce wam zaprezentować, udało mi się nawet namierzyć, gdzie kupie w Niemczech miechunkę, więc będzie też pewnie zielona salsa a na początek prosta krajanka, częsty dodatek do burrito i tacos, doskonale sprawdzający się również serwowany na podpłomyku.

trochę meksyku na polski podpłomyk

SKŁADNIKI:
4 nieduże pomidory (ok. 400g)
1 średnia cebula czerwona (ok 70 g)
1 limonka
papryczki chili (według uznania ale salsa musi być naprawdę OSTRA!)
1/4-1/2 łyżeczki soli (najlepiej gruboziarnistej)
1 łyżka posiekanej kolendry

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

Usuwasz z pomidorów gniazda nasienne i kroisz w drobna kostkę.
Również drobno kroisz cebulę i chili.
Co do chili to masz dwie podstawowe możliwości pokrojenia. Możesz pokroić chili drobniutko i dodać nawet z pestkami jeżeli lubisz naprawdę ostro. Jeżeli chcesz złagodzić ostrość a zachować smak chili to rozkrój papryczki na pół, usuń pestki i wyczyść wewnętrzną część papryczek papierowym ręcznikiem lub umyj pod woda. Najwięcej kapsaicyny (związku chemicznego nadającego chili ostrość) jest właśnie w pestkach i po wewnętrznej stronie papryczek.
Posiekaj kolendrę.
Wyciśnij sok z limonki.
Wymieszaj pomidory, cebulę,chili i kolendrę
Dopraw do smaku sokiem z limonki i solą
Salsa jest najlepsza zaraz po przygotowaniu. Dodatek soli, na skutek osmozy, powoduje, że pomidory wypuszczają sok i robią cię bardzo miękkie.

WARIANTY:
W klasycznej wersji do salsy używamy czerwonej cebuli. Ale można użyć oczywiście białej. Albo, tak jak ja zrobiłem pół białej i pół czerwonej. Salsa będzie wtedy bardziej kolorowa, a tak nas ukształtowała ewolucja, że im danie ma więcej kolorów (smaków i tekstur) tym jest atrakcyjniejsze i bardziej nam smakuje.
Podobnie dobrze jest użyć zielonego czy kilku kolorów chili, jeżeli masz taką możliwość. Ilość i moc chili pozostawiam uznaniu Twojego podniebienia, ale pamiętaj, że to meksykańska kuchnia wiec powinno być naprawdę HOT!

UWAGI:
Najważniejszym elementem salsy jest…ostry nóż. Naprawdę ostry. Inaczej nie pokroisz dobrze pomidora, będzie bardziej rozgnieciony niż pokrojony. Do domowego użytku moim zdaniem najlepiej jest używać nóż tajski (te noże przypominają kształtem europejskie tasaki) firmy Kiwi z Tajlandii. Koszt takiego noża to mniej więcej w granicach 30-40 złotych i maja bardzo dobry stosunek jakości do ceny, sam używałem przez dłuższy czas takiego noża w pracy.. I nie, firma Kiwi (ani żadna inna) nie płaci mi za reklamę.
Z salsy zostaje dużo soku pomidorowo-kwaśno-ostrego, który można użyć np. do zrobienia dipu z majonezem i jogurtem




Podoba Ci się ten przepis? Chciałbyś więcej tego typu materiałów?
Wesprzyj to co robię i ciesz się bonusami dla patronów bloga

Share