Ceny spadają, nierówności rosną

Brytyjskie Konsorcjum Detalistów (British Retail Consortium) poinformowało, że we wrześniu cena średniego koszyka zakupowego w Wlk. Brytanii spadłą o 0,1%. Jest to pierwszy spadek cen po dwóch latach wzrostu. Spadły ceny nabiału, margaryny i ryb.
Przyczyną według BRC jest konkurencja supermarketów, starających się niższymi cenami przyciągać klientów
.
Rośnie jednak nadal cena wielu podstawowych artykułów spożywczych a ogólnie ceny żywności są o 9,9% wyższe niż przed rokiem. Inflacja w Wlk. Brytanii w ubiegłym roku osiągnęła najwyższy poziom od 50 lat.
Według badania największego brytyjskiego magazynu kulinarnego BBC Good Food Nation ponad jedna czwarta Brytyjczyków odżywia się mniej zdrowo z powodu wzrostu cen a jedna trzecia oszczędza kupując produkty marki własnej supermarketów.
Również jedna trzecia zmniejszyła ilość odpadków i marnowanej żywności, m. in. dzięki staranniejszemu planowaniu posiłków. Innym, pozytywnym efektem kryzysu jest to, że blisko jedna czwarta Brytyjczyków ograniczyła spożycie alkoholu
Kryzys kosztów życia pogłębia nierówności społeczne, najbardziej drenując kieszenie najuboższych. Wyniki badania na ten temat opublikowało recenzowane czasopismo medyczne BMJ Public Health.
Przeprowadzone w Szkocji badanie pokazało, że efektem kryzysu kosztów życia w Wlk. Brytanii będzie wzrost ilości przedwczesnych śmierci o 6,5%, szczególnie w najuboższych rejonach, gdzie wzrost ilości przedwczesnych zgonów będzie 4 razy większy niż w najbogatszych.
Kryzys kosztów życia dotyka o wiele bardziej ubogich i pogłębia nierówności, i rozwarstwienie społeczne. Spadek dochodu rozporządzalnego i dochodu do dyspozycji, i wzrost nierówności, szczególnie dotkliwy dla uboższej części społeczeństwa zmniejsza również możliwości awansu społecznego i pogarsza jakość życia, w efekcie tworząc kolejne, narastające kaskadowo problemy.
Przeciążenie służby zdrowia (więcej niskiej jakości przetworzonego jedzenia to więcej chorób i przedwczesnych śmierci), więcej stresu i chorób psychicznych (bieda i niepewność przyszłości to systemowe przyczyny depresji i innych chorób psychicznych), wzrost przestępczości, malejący poziom zaufania społecznego i rosnąca luka popytowa. A także pogłębiania tego co już widzimy w wielu krajach, w tym również w Polsce, rozpadu społeczeństwa na dwa wrogie plemiona, żyjące w innych światach. Gdzie jedni dziwą się, że ktoś nie ma kurki za kilka tysięcy a drudzy wybierają miedzy kupnem kurtki na zimę a opłaceniem mieszkania.

Podobał ci się ten artykuł? Chcesz więcej podobnych? Wesprzyj mojego bloga

Moje media społecznościowe

Kategoria:

Share