Bezdomny na mojej drodze

Według raportu przedstawionego przez Federalną Grupa Robocza ds. Pomocy Bezdomnym (BAG, związek organizacji pomagających bezdomnym) w Niemczech jest obecnie ponad pół miliona bezdomnych, z których 50 o00 mieszka bezpośrednio na ulicy.
Jednego z nich wczoraj spotkałem, leżał w śpiworze przy wejściu do dworca Dammtor. Zaraz obok hotelu Radison i targów.

W ciągu roku, 2021 do 2022 ilość bezdomnych w Niemczech wzrosła o ponad połowę. Z tego tylko o 5% więcej było bezdomnych Niemców a 118% więcej bezdomnych cudzoziemców, którzy nigdy w Niemczech nigdzie nie mieli miejsca stałego zamieszkania. I myślę, że jak chodzę do Schanzenpark, albo po St. Pauli, gdzie jest wielu uchodźców/imigrantów to takich ludzi spotykam.
I widać na ulicach Hamburga to co jest w raporcie. bezdomnych jest coraz więcej. Podobnie żebraków.
Spośród bezdomnych Niemców 57% osób traci mieszkanie w wyniku utraty pracy, 21% ze względu na zadłużenie z tytułu czynszu i energii, konflikty rodzinne 20%, separacja/rozwód 16%.
Według Wereny Rosenke dyrektor zarządzającej BAG najbardziej zagrożone bezdomnością są osoby samotne o niskich dochodach, samotni rodzice i rodziny wielodzietne.
Istotną przyczyna rosnącej bezdomności jest malejący zasób mieszkań socjalnych i komunalnych. Według obliczeń BAG jest to spadek z 1801 tyś. w roku 1989 do 1088 tyś obecnie. Zapewne znaczna część tego spadku to prywatyzacja zasobu mieszkaniowego po NRD.
W Polsce według GUS w jest takich mieszkań 619 tyś (2022) czyli uwzględniając proporcje ludności jest to podobna sytuacja. Ale inne dane pokazują że w Niemczech brakuje 1 mln. mieszkań a w Polsce 2 mln czyli proporcjonalnie do liczby ludności 4 razy więcej.
Według Wereny Rosenke, rządowy plan zaradzenia bezdomności do 2030 roku, poprzez budowę 100 tyś. mieszkań rocznie jest nierealny. Potrzeba o wiele więcej mieszkań a także profilaktyki obejującej np. pomoc w spłacie zadłużenia czynszowego.
Akurat jak pisałem ten tekst w informacja podano, ze w Szczecinie spłonęła w pustostanie para bezdomnych.
Zdjęcie jest z Hanoweru z 2021 roku. Nie robię generalnie zdjęć bezdomnym i żebrakom. Maja prawo do prywatności i szacunku. I do tego, żebyś im wrzucił drobniaka. Bo skoro to czytasz to jesteś w lepszej od nich sytuacji.
Wiem też z własnego doświadczenia, jak łatwo choroba, w moim wypadku depresja, sprowadza człowieka na skraj bezdomności. I doprowadza do uzależnienia, które jest jedynym znieczuleniem w chorobie.

Podobał ci się ten artykuł? Chcesz więcej podobnych? Wesprzyj mojego bloga

Moje media społecznościowe

Share